15. maj 2023

19. Internationale Convention i Manchester

Skrevet af: Nationalredaktør

Deltag i fejring af 100-året for Inner Wheel i Manchester

Den 19. Internationale Convention er noget helt særligt. Vi skal fejre 100-året for Inner Wheel. Du har nu mulighed for at melde dig til denne særlige Convention, som afholdes i Manchester fra den 7. til 10. maj via dette link: https://iiwconventionmanchester.com/register/registration-fees/

Manchester er kendt, af alle Inner Wheel-medlemmer, som ‘fødestedet” for Inner Wheel. Kun få meter fra det sted, hvor Margarette Golding og de 29 andre damer holdt deres første formelle møde, den 10. januar 1924, ligger Manchester Central Convention. Derfor afholdes denne særlige Convention det helt rigtige sted.  

Manchester er gennemsyret af historie og kultur og har en overflod af museer og gallerier, der hylder den lokale historie. Byen har mange dejlige restauranter, barer og shoppesteder. Så ingen tvivl om, at Manchester har noget for enhver smag.

Det er nemt at komme til Manchester, uanset hvor du rejser fra. Med den største internationale lufthavn uden for London, er det en ideel destination for alle delegerede.

Når du først er inde i byen, kan det ikke være nemmere, uanset om du foretrækker at slentre rundt i byen i dit eget tempo eller hoppe på en af Manchesters mange former for offentlig transport. Der arrangeres mange interessante ture – før, under og efter stævnet. Du finder alle informationer og program via dette link: https://iiwconventionmanchester.com/programme/

Vi støtter med indsamlinger og donationer

Vi gør en forskel...
SE MERE

Hvad sker der ellers i Inner Wheel?

Her kan du læse mere om hvad der sker ude i vores klubber
Birgitte Bach, kommende nationalpræsident
12 maj 2023 | Af: Nationalredaktør
Se mere
Nationalbestyrelsens handleplaner
30 maj 2023 | Af: Nationalredaktør
Se mere
D47 – I Walk & Talk
25 maj 2023 | Af: Nationalredaktør
Se mere
Made with love & care by itpilot