18. august 2026

Nyt IW år blev skudt i gang på Bornholm

Skrevet af: Nationalredaktør

Camino og donationer var på programmet hos vores klub på Bornholm, da præsident Helle Alexandersen den 10. august bød velkommen og satte gang i det nye IW år 2026-27.

Igen var det Dorthe, der stillede Jagtstuen på Jydegård til rådighed for klubben. Ved ankomsten silede regnen ned, mes der blev nydt et glas Cider fra Kivik (en gave fra venskabsklubben i Simrishamn), hvorefter der blev serveret kaffe/te og Ediths hjemmebag.

Gåtur for Caminoen

Da solen kom frem, var der alt efter lyst og evne en gåtur til Rubinsøen, rundt om Rubinsøen eller en tur i Dorthes skønne have. Gåturen/Caminoen var symbolsk til fordel for Julemærkehjemmet, og her donerede klubben kr. 100,00 pr. person i forbindelse med dagens arrangement, dermed kunne de overføre kr. 2400,00 🙂

Efter gåturen blev der delt donationer ud

Klubmødet forsatte efter gåturen og her var repræsentanter fra 3 skolefritidsklubber indbudt til at modtage donationer. Klubberne bliver drevet på frivillig basis, så donationerne på hver kr. 3500,00 blev modtaget med glæde og tak. Dog var det kun "Klub Knud" hjemmehørende i Knudsker og "Klub Nord" hjemmehørende i Allinge, der havde mulighed for at komme. Så "Klub Helle" i Nexø får besøg og overrakt deres donation senere. De havde dog sendt et takkebrev, som præsident Helle kunne læse op. 

Dagen sluttede på festlig vis med lækkert smørrebrød, vin, øl og vand og til allersidst kaffe med Dorthes berømte æblekage.

En festlig dag med flotte donationer.

Vi er en af verdens største kvindeorganisationer

og repræsenteret i 100 lande - IW Internationalt
Se mere her

Hvad sker der ellers i Inner Wheel?

Made with love & care by itpilot